Oldalak

2020. június 30., kedd

Second-hand frustration

Davide Baraldi, Unsplash

A Google érzi, hogy milyen napom van, amikor rákerestem, hogy a second-hand-ben biztosan van-e kötőjel, az első javaslata a "second-degree manslaughter" volt... ami kicsit túlzás, de ma délután volt egy több, mint három órás közös ötletelés, ahol nem érzem, hogy hozzátettem volna bármit a történethez, körbe-körbe járkáltunk, és annyira felhúztam magam a munkatársam kommunikációs stílusán, hogy lementem futni 3 kört a délutáni melegben (egyébként szuper lett volna, alig voltak lent rajtam kívül és kellemesen árnyékos a pálya, de fejben végigvitatkoztam, emiatt gyorsabb volt a tempó, mint kellett volna, és utána vörös fejjel feküdtem vagy 10 percet az elsötétített hálószobában, mire kezdtem érezni, hogy talán meg bírok mozdulni). 

Nem tudom, ezzel mit lehetne kezdeni, alapvetően mindenki jót akar, azt hiszem; mégse működik így a csapatdinamika, és ha egymás szavába vágós káosz van, akkor még jobban behúzódok a csigaházamba,  annyit se szólok hozzá, mint általában, és még így is elképesztően lefáraszt az egész. Szeretem a munkámat, de elképesztően utálom a meetingeket. 

Blogger kihívás 6.nap - Ajánló

Jess Bailey, Unsplash

Összeszámoltam, bloglovin'-on most éppen 36 blogot követek- de ez már csak a töredéke az eredeti számnak, pár hónappal ezelőtt sokkal többet töröltem belőle, ami már évek óta nem frissült (és még így is van egy-kettő, amit megtartottam, mert minden logika ellenére is reménykedek, hogy újraéled valamikor...)

Az énblog a kedvenc online műfajom, szeretek belelátni valaki fejébe és életébe egy kicsit, és a konkrét tartalom sokkal kevésbé fontos, mint a stílus (bár azt is nagyon szeretem, ha a mindennapokból összeáll egy történet íve)- a kedvenceimet általában úgy szoktam olvasni, mint egy jó regényt, minél hosszabb és részletekbe merülőbb, annál jobb. 

A klasszikusok:

... ők azok, akiket már tényleg 10+ éve, és akiknek imádom a stílusát, bár egy időben ők se írtak túl sokat, az elmúlt pár hónapban szerencsére ők is jobban visszatértek. 

Az új kedvencek:

... ők pedig, akiket idén találtam meg, és akik kicsit visszaadták az énblogba vetett hitemet - nagyon mély témák is meg szoktak jelenni náluk, és nagyon sok olyat olvasok, amivel tudok azonosulni vagy ami elgondolkodtat. 

Első kávé előtt nagyjából ennyit tudtam összeszedni (bocsi a szóismétlésekért...), bár a lista a végtelenségig bővíthető lenne, többek közt azokkal is, akik szintén belevágtak a blogger-kihívásba, és akiket már azelőtt is olvastam, de nagyon jó volt látni, amennyi energiát beletettek egy-egy posztba, és hogy mennyi különböző kreatív megvalósítás született eddig, köszi, hogy részt vesztek benne <3

2020. június 29., hétfő

Gyorsan gépelek


Kristian Egelund, Unsplash

A laza 4 évnyi kitérőnek, amit az előtt tettem, hogy megtalált volna, pontosan mi is akarok lenni, vannak előnyei is- az első "itt se vagyok, ne törődjetek velem"-időszakból a hajamnál fogva rángattak ki a feladataim meg a felettesem, és bár tudom, hogy nem akarnék visszamenni, azt is tudom, hogy képes vagyok jól csinálni, a pörgést, multitaskingot, rávenni másokat, hogy intézzék el, ami csak nekem fontos, nekik nem kifejezetten... és valahogy menet közben, a mostani helyen már sikerült sokkal vastagabb védőpáncélt növesztenem, nem aggódom túl azt, amit nem muszáj, nem húzom fel magam, és nem fogok túlórázva teperni, csak nagyon-nagyon kivételes esetekben, amikor tényleg van tétje. 

Most éppen ez a kivételes eset van, ezért nem töltöm vízfestéssel vagy portrérajz-kísérletezéssel az extra hosszú ebédszünetem, hanem reggel 8-kor már a laptop előtt ülök, koncentrálok, és sokkal, de sokkal gyorsabban haladok, mint máskor. Biztos, hogy nem tudnám rendszeresen hozni ugyanezt a munkatempót, ez nem fenntartható, de egy nagyon határidős projekt elején meg tudja dobni az egész folyamatot, ha most belehúzok. Alapvetően még élvezem is egy kicsit, hogy Spotify-on mennek a kiabálósabb Foo Fighters-ek, meg a legújabb kedvenc Raconteurs, és órákon át fel se nézek (oké, de, mert a 25 percnyi koncentráció+5 percnyi pihi Pomodoro-módszertan válik be akkor, ha napokig tartani akarom a sebességet), nem kell zsonglőrködni a feladatokkal meg egyeztetni, csak minél előrébb jutni holnapig. 

2020. június 28., vasárnap

Weird British stuff

Nem tudom, pontosan mikor esett le, hogy az életem felett átvették az uralmat a brit tv-műsorok, de az biztos, hogy Graham Nortonnal és a fura neonnarancsárga-rózsaszín-lila díszletével kezdődött. Soha nem néztem ilyen klasszikus beszélgetős műsorokat, de tőle egyre több youtube-részlet talált meg, pl. arról, hogy Benedict Cumberbatch nem tudja helyesen kiejteni a "pingvin" szót, vagy hogy úgy néz ki, mint egy vidra; Chris Pratt meglepően autentikus essex-i akcentusáról, vagy Mark Ruffalóról egykerekű biciklin... furák és zseniálisak. Az abszolút tökéletes viszont az  a rész, amiben az X-men 2. megjelenése környékén James McAvoy, Michael Fassbender és Hugh Jackman a vendégek (a felirat erősen ajánlott). Így kezdődik:  


... és innen nagyjából csak jobb lesz

A Big Fat Quiz of the Year-be azért néztem bele, mert akkoriban nagyon rá voltam kattanva Neil Gaiman és Terry Pratchett Good Omens-ére (még jóval azelőtt, hogy elkészült volna a sorozat belőle), és tumblr-en valaki azt írta, hogy Noel Fielding és Richard Ayoade tökéletes Crowley és Aziraphale lenne, ha valaha megfilmesítenék. Az illusztráció hozzá a Big Fat Quiz 2017-es részéből volt, amibe belekezdtem, és aztán szisztematikusan haladva a korábbi éveket is- a legszürreálisabb kvízműsor káosszal, kajacsatával, kiskutyákkal, elképesztően vicces résztvevőkkel és ellopott édességgel

Noel Fielding miatt mentem tovább egyrészt a Great British Bakeoff-ra, aminek nem sokkal később az egyik műsorvezetője lett, másrészt a Taskmasterre, ahol a résztvevőknek olyan random feladatokat kell megoldania, mint a legegzotikusabb szendvics elkészítése, dalírás egy ismeretlen nőről, akivel akkor találkoztak először, vagy klasszikus videójátékok élőszereplős újraalkotása. A 4.-et, Noel évadát is szerettem, de maradtam később is, és Joe Thomas az abszolút kedvenc résztvevőm, ha valaha bekerülnék, én is pont ilyen arckifejezéssel és hozzáállással csinálnám végig:


Amikor két éve Skóciában töltöttük a karácsonyt, minden este odaragadtam a tv elé, és végre valós időben is végig tudtam nézni őket (átlag 10 percenkénti reklámszünettel, szóval azóta inkább marad az online elérhető verzió), azóta pedig nagy álmom úgy időzíteni a kiutazást Angliába, hogy be tudjak jutni az egyik stúdiófelvételre (... ugye valamikor lehet majd újra biztonságosan utazni? Nem muszáj, hogy idén legyen, de jó lenne legalább tervezgetni). 

2020. június 27., szombat

6+1 random pont a varrásról

J Williams, Unsplash

1. ez továbbra sem egy Disney-montázs, nem fogok tudni elsőre (vagy minimális gyakorlás után) sem tökéletesen pontos szabásmintát rajzolni, sem egyenesen anyagot vágni, sem egyenesen varrni
2. de van értelme online tippeket és tutorialokat nézni, mert sok mindenre van megoldás vagy egyszerűsítés
3. eddig összesen nem vasaltam annyit, mint mióta eldöntöttem, hogy meg akarok tanulni varrni - és ez csak durvább lesz, ha majd bonyolultabb ruhákat is fogok tudni csinálni
4. jó motiváció, ha szuper szabásmintákat nézegetek, meg másokat, akik már profik, de egy idő után ez inkább akadály vagy halogatás ("sose leszek ilyen szinten, akkor miért vesztegessem rá az időt..?") 
5. jobb, ha minél előbb összebarátkozok a hegyes kis varrás-visszabontó késsel, mert sokkal többet fogom használni, mint először gondolnám
6. varrógépbe cérnát befűzni csak az első pár alkalommal ijesztően bonyolult, utána meglepően gyorsan rutinná válik

+1. Ha minden elveszni látszik, és hetek óta a varrógép közelébe se mentem, egy telefon anyának, egy látogatás és egy közös varrás bármilyen reménytelen helyzetet meg tud menteni

2020. június 26., péntek

Blogger kihívás 5.nap- Stock photo

Először nem nagyon volt ötletem, merre keresgéljek, de aztán meglett a #badstockphotosofmyjob hashtag twitteren, és mivel úgyse sokan tudják, mit takar pontosan a munkaköröm, egy illusztrált beszámoló a frontend fejlesztők legfontosabb jellemzőiről  (nem tudtam egy kedvencet választani):

- kedvesek, barátságosak és szociálisak vagyunk

StartupStockPhotos, Pixabay

- de tényleg, főleg a spontán csapatképeken

Tim Van Der Kuip, Unsplash

- véletlenül se bujkálunk az iroda legsötétebb pontjain
Christina @ wocintechchat.com, Unsplash

awmleer, Unsplash

NeONBRAND, Unsplash

- kivéve, ha az egy szerverszoba, ahol pózolhatunk a fényekkel 

- a közös kódolás így a leghatékonyabb: 

Mimi Thian, Unsplash

- de minél többen vagyunk, annál jobban megy az együttműködés

Gerd Altmann, Pixabay

- ha pedig valamilyen hibát kell kijavítani, addig bámulunk kétségbeesetten a semmibe, amíg valahogy meg nem oldódik
(Bónuszfeladat: számoljátok össze, hány fotón nincs Mac)

the coolest roller gang

Andi, Unsplash

Nagyon sokáig gondoltam azt a városban rollerező felnőtt (rosszabb esetben öltönyös, általában a munkahelyükre siető) emberekről, hogy elviselhetetlen hipszterek, aztán jött a karantén, és mint annyi minden, ez is teljesen megváltozott. Március óta nem BKV-ztem, és bár az első egy-két hétben még jól is esett órákat sétálni, csak hogy eljussak a 9. kerületen kívülre is, azért az gyorsan kiderült, hogy ez hosszú távon nem fog működni- és az már akkor is látszott, hogy ez minimum hónapokig fennmaradó helyzet, de simán lehet az is, hogy a nyarat is így kell majd eltölteni.  

B. pedig beleszeretett az elektromos roller-ötletbe, főleg miután egyszer Lime-mal ment be a munkahelyére (utána én is kipróbáltam, de túl gyorsnak és ingatagnak tűnt az egész), és szokásos B.-stílusban megnézte az összes elérhető tesztet, típushibát, árat és beszerzési helyet, május végére pedig eljött a pont, amikor készen állt átugrani érte az egy saroknyira levő BestMarkt-ba. Meggyőztem magam róla, hogy ha már neki lesz egy, nekem se ártana, hogy tudjunk közös programokat szervezni- ha már az utazás teljesen kiesik, így talán megmenthetünk egy darabkát a nyárból. 

Eltelt egy kis idő, és már látszik, hogy mennyire jó döntés volt megvenni- hétvégente a lezárt rakpart tökéletes roller-terep (az az egyetlen, ahol tényleg merek 25-tel száguldozni, ami a max. sebesség, és a sima utcai gyalogoskerülgetéshez nagyon sok lenne), hétköznap pedig marad a Kopaszi gát, a Múzeumkert vagy a fagyizás a SugarShop-ban, ami így bele tud férni egy délutánba, és nem kell hozzá sem villamoson aszalódni, sem másfél órás sétával tervezni. Megvannak a rövidítések és a rutinok, és csak az időjárás tud megakadályozni benne, hogy minden nap menjünk valamerre (az esőt nem annyira szereti). 

Amit imádok benne:
- a szabadságot, hogy még ilyen óvatos-távolságtartó időszakban is bejárhatjuk vele a várost, és nem kell alkalmazkodni semmihez
- az összekacsintást a többi rolleressel (mostanában egyre több rolleres van az utakon, de egyelőre azért még mindig olyan érzés, mintha egy titkos klubhoz tartoznánk)
- be tudok menni vele a munkahelyemre, ha úgy alakul, szinte végig bicikliúton, nagyjából ugyanannyi idő alatt, mint busszal
- nem mindenki, de azért a többség odafigyel az utcán, elengednek minket, és nincs "már megint egy rolleres"-szájhúzgálás (vagy nem sok)

Ami nehéz:
- felcipelni a másodikra, lift nélkül (de úgyse járok mostanában konditerembe, a karizmaim legalább kapnak egy kis terhelést)
- ez az egész még viszonylag új, és nem nagyon vannak rá szabályok, hogy minek is számít egy elektromos roller (... van, ahol segédmotornak, ami a legfurább az összes verzió közül), úgyhogy most a járdán és a bringaúton megyünk,és próbálunk nagyon odafigyelni, óvatosnak lenni és nem akadályozni senkit
- és ezzel együtt visszatért az "idegesítő gyalogosok"-problémakör is, ami nagyjából ugyanannyira kiakasztó, mint amikor bicikliztem (próbálom nem feleslegesen felhúzni magam rajta, de amikor egy lánycsapat úgy érzi, hogy egyszerűen *muszáj* négyen egymás mellet sétálva lefedni a járda teljes szélességét, és felháborodni, ha bárki szeretné kikerülni őket... )
- a Lime-osok tényleg tudnak szörnyűek lenni, és lehetetlen helyeken eldobálni a már nem használt rollereiket

Túl sok tab

Ivan Bandura, Unsplash

... van nyitva most átvitt értelemben és konkrétan is, végigmentem Aly mixtape-listáján, és van 9 olyan dal, amit meg akarok hallgatni- legalább a délelőtti munkához megvan a háttérzene; közben a vízfestékes-rajzolgatós napdokumentálás megtetszett annyira, hogy szeretnék kicsit jobban megtanulni a vízfestékkel bánni, mondjuk úgy, ahogy Kasey tud, ki is néztem pár rajzot tőle, amihez hasonlóakat szeretnék csinálni; de a portrékat is elhanyagoltam a héten, és csak gyűlnek a mappában a szuperebbnél szuperebb referenciafotók, pedig még a múlt hetiek többségéhez se kezdtem hozzá... 

Tegnap és tegnapelőtt tömörítve több szociális életet éltem, mint március óta összesen, és rendesen lemerített, plusz máris megtörtént az, amitől tartottam, és úgy érzem, semmi olyanra nincs elég időm, amivel amúgy haladni szeretnék (másrészt viszont végre találkoztunk a kvízcsapattal, söröztünk és pho-t ettünk vacsira, hazafelé pedig spontán felrollereztünk a Citadellához, klassz este volt, csak most egy hétig nem szeretnék kimenni a szobámból vagy beszélni B.-n kívül senkivel).

2020. június 25., csütörtök

Blogger kihívás 4.nap - Mixtape

John Loengard: A Beatles tagjai, Miami Beach, 1964 © Life Magazine


6 évesen: Beatles: All My Loving (volt egy Beatles-válogatáskazettánk gyerekkoromban, valamiért mégis ez az egyetlen daluk, ami gyerekkor-hangulatot idéz fel, de ez nagyon)
ezen kívül... rajzfilm-főcímdalok (Denver dínó, valaki?), Disney meg Dzsungel könyve-musical
13 évesen: Linkin Park: Somewhere I Belong (még emlékszem, amikor először láttam a klipet, pontosan megvan, milyen érzés volt megvenni a Meteorát, és valamiért ez forrt össze az általános végével és középsuli elejével meg egy csomó bonyolult, túl erős, akkor még nem annyira megértett érzéssel abból az időszakból)

16-20: 
- MTV2 indie rock: Kasabian: Club Foot, Kaiser Chiefs: I Predict a Riot
- grunge: Nirvana: You Know You're Right, Temple of the Dog: Hunger Strike
- magyar alter: Kispál: Zsákmányállat, Kaukázus: Lángos tejföl, Jurij: Ladilom
(Rocksuli, gitárórák, koncertek, minden délután-este mtv2, minden nyáron fesztiválok és új kedvencek)
20-22: Whitesnake: Here I go again, Foo Fighters: No Way Back
(még mindig Rocksuli, saját együttes, néha koncertek és egy-két saját dal; minden csütörtökön ugyanannak a kis akusztikus együttesnek a koncertjén vagyunk egy levegőtlen, cigifüstös pincehelyiségben, és imádjuk)
22: Last Shadow Puppets: Standing Next to Me
(tél, hajnali 4 múlt, a hóról sárgásan tükröződik vissza az utcai lámpák fénye, buszmegálló, éppen úton vagyok életem első gyakornoki munkájába a Legóhoz, minden kicsit szétcsúszott és szürreáls, de az első Last Shadow Puppets-album szerelem első hallásra)

23-28: Fratellis: Flathead, RHCP: On Mercury
(...ez volt a nem-annyira-zenehallgatós időszakom, de amikor újra elővettem a régebbi biciklizős zenéimet, talán Chili és Fratellis került elő a leggyakrabban)
28: Foo Fighters: Walk, Kasabian: Ill Ray, Portugal the Man: So Young
(...és 2017-ben kezdtem újra "rendesen" zenét hallgatni, egy Foo Fighters-koncert miatt: végignéztem a livestreamet erről az angol "újrakezdő" fellépésükről, és amikor meghirdették a budapesti időpontot, már csaptam is le a jegyre - utána pedig napokig lebegtem, újrakezdtem a gitározást, és elkezdtem új kedvenc zenéket is keresni;
a Kasabian pedig velem volt tizenéves korom óta, ezért bevállaltam miattuk életem első Szigetét, és közben beleszerettem az új albumukba;
a Portugal the Man egy teljesen új kedvenc, a Feel it Still-t biztos mindenki hallotta, én is itt kezdtem, de az egész Woodstock zseniális- és az Evil Friends is, de erre igazán a következő évben jövök majd rá)
29: Last Shadow Puppets: Miracle Aligner, QOTSA: Domesticated Animals, Arctic Monkeys: 505
(itt már nehéz leszűkíteni a listát, mert nagyon minden jött be a képbe, de így hét évvel később felfedeztem a második Last Shadow Puppets-lemezt; és a másik két együttes is ott lebegett a látóhatárom szélén valahol már vagy tíz éve, de igazán itt kerültek kedvenc kategóriába, főleg, miután láttam őket élőben)
30: Mini Mansions: Bad Things, Hozier: Movement (vannak olyan helyzetek, ahol a hangzás mellett a látványnak is fontos szerepe van- a Mini Mansions-nél ennek a klipnek az első perce volt az, ami után tudtam, hogy jobban utána kell néznem a saját dalaiknak, Hozier albumfotózásáról pedig ezek a gif-ek jöttek szembe váratlanul tumblr-en, ami miatt muszáj volt belehallgatnom a Wasteland, Baby-be).

Idén eddig nagyjából Fran Palermo, Platon Karataev és az eddig felsoroltak különböző kombinációkban, meglátjuk, hogy kik bukkannak még fel a következő hónapokban.
Ha valaki szeretne háttérzenét, Spotify-lista itt.

Évforduló

joshuasmithrealestate

Egy évvel és egy nappal ezelőtt vagy a brüsszeli reptéren izgultam, hogy a több órás késésből ottragadás lesz, és lekésem az évekig taró gondolkodás és tervezgetés után lefoglalt másnap nyolc órás időpontomat, vagy már a repülőn ültem, és részben azon aggódtam, hogy időben és térben is egyre közelebb kerülök ahhoz, hogy megkapjam életem első tetoválását. 
Igen, szervezhettem volna jobban is a programokat, de így jóval éjfél után újra Budapestre érve legalább kérdés se volt, hogy másnap kialvatlanul fogok ott ülni Ivettnél, akinek beleszerettem egy 2018-as Inktober-rajzán a hegyekbe (és a felhőkbe), és jópár közös email-váltás, tervezés és újratervezés után megszületett, hogy pontosan mi kerüljön a bal csuklómra. 

Már évekkel ezelőtt eljátszottam a tetoválás gondolatával, és az nagyjából meg is volt már rögtön, hogy hova szeretném, csak az nem, hogy pontosan mit - mint mindent, ezt is túlgondolkodtam, és meg akartam találni a *tökéletes* mintát a *tökéletes* jelentéssel, ami személyes és egyedi, olyan, ami évek múlva is ugyanennyire tetszeni fog, mély eredettörténete van, és egyáltalán, minden létező szempontnak megfelel. Amikor telt az idő, és úgy jött el a 30. szülinapom, hogy még mindig nem kerültem közelebb a megvalósításhoz, eldöntöttem, hogy ez lesz az, amikor tényleg megtörténik- igazából ez a szülinapi ajándékom magamnak. Nem sokkal később összeállt, hogy hegyeket szeretnék, de utána még hónapokig nem találtam olyan rajzot vagy tetoválástervet, amire úgy éreztem volna, hogy igen, megvan az igazi. 

Egészen addig, amíg meg nem láttam ezt a rajzot. Utána már csak vennem kellett egy nagy levegőt, írni egy emailt, egyeztetni az időpontot. Kicsit dolgozni az ötleten, mert valahogy összhangba kellett a belső hangomat (aki nagyon határozottan tudta, hogy mit *nem* szeretne, de nehezebb volt eljutni odáig, hogy mi az, amit igen), Ivett terveivel (amivel szuper rugalmasan alkalmazkodott ahhoz, amiket írtam neki, és mégis megtartotta közben a saját stílusát, ami miatt alapvetően őt választottam). 

Aznap reggel szerencsére üres és nyugis volt a tetoválószalon, rajtunk kívül nem volt még bent senki, úgyhogy már csak azon kellett aggódnom, mennyire lesz fájdalmas ez az egész (vagy kínos, ha az első két csík után felugrok és elszaladok), és azon kevésbé, hogy mennyire kilógok a sorból azok közül, akik épp a sokadik óriáis tetoválásukat kapják, és megvetően felvont szemöldökkel figyelik azt, aki még mindig csak az elsővel bénázik (igen, többek közt emiatt is halogattam, egyszerűen nem tudtam magam odaképzelni és nem hülyén érezni magam). Szerencsére Ivett türelmes volt, megmutatta tinta nélkül, hogy kb. milyen érzésre számítsak, és csak utána vágtunk bele. Az első sokk után egész jól ki lehetett bírni- összesen nagyjából egy óra volt, de nem tűnt hosszúnak, voltak pontok, amik jobban fájtak, de egyébként szinte hipnotikus volt figyelni, ahogy egyre több részlet felkerül a karomra, vonal vonal után, és nem sokkal később már hazafelé sétáltam alaposan lefóliázva. 


A túlgondolkodás egyik előnye, hogy eléggé utánaolvastam, mire lehet számítani a friss tetoválás gyógyulásakor, ezért nem borultam ki, amikor először szuperóvatosan megmostam, és úgy nézett ki, hogy az összes tinta lejön (és szerencse, hogy a családomnak egy időben folyamatosan erről beszéltem, anya profi módon tovább tudta adni az infót egy munkatársának, amikor az ő lányának volt friss tetoválása, és ez volt a téma a munkahelyén :), de így utólag már tudom, hogy kicsit túlzásba vittem a "vajon elég gyorsan gyógyul? így kellene kinéznie pár naposan? biztos rendben van?"-jellegű aggodalmakat- igen, rendben volt, kibírta az első nyarát, és még most is nagyon szép és egyenletes, és imádom, hogy ott van rajtam (főleg a virágos-lányos nyári ruhákkal a kontrasztot, vagy ha bentre picit elegánsabban öltözök, és kilátszik a felhajtott blézerujj vagy ing alól). 

Az egy külön végtelen hosszú poszt lehetne, hogy ki hogy reagált rá, most már én is tudnék írni egy top 10 "Mit ne kérdezz valakitől, akinek van egy új tetoválása"-listát, viszont amire nem számítottam és imádtam, hogy ha az emberek elmesélték, őket mire emlékezteti (teljesen váratlan dolgok is előjöttek). Az biztos, hogy szeretnék még tetoválást (ha egyszer véletlenül Berliben járok, akkor például tőle valamit), de azt is megtanultam, hogy a nyár nem a legjobb időpont hozzá, főleg, ha vízpartot vagy strandot is tervezek, úgyhogy  a következővel biztos, hogy megvárom az őszt. 

2020. június 23., kedd

Blogger kihívás 3. nap - Apróságok




Az apróságok, amik feldobták a napomat- annak ellenére, hogy alapvetően a mai nem volt különösebben jó, azért elég szép adagot sikerült összeszednem. 
Igyekeztem nap közben folyamatosan listázni-rajzolni-tervezgetni, hogy legyen bármi esélyem arra, hogy estére elkészüljön (holnap lesz az első irodába visszatérős nap + este munkatárs búcsúbulija, úgyhogy ha nem ma, akkor leghamarabb csütörtökön tudtam volna befejezni). 

Reggel cukormentes Nutellával kezdtem, a mérleg (minimálisan) kevesebbet mutatott, mint amire számítottam, és láttam Aly kollázsát :)
Délelőtt kick-box és utána zuhany (és ami még fontosabb, megtanultam, hogy kell kick-boxoló lányt rajzolni, bár nyilván képtelen voltam összehozni olyanra, mint a legelső vázlat, az tökéletes lett, ez meg 
a tizenötödik újrarajzolás után is... kicsit meh). 

Napközben a kávé tartott életben (=sárga cicás bögre és kód), délután elrollereztünk az Orczy-parkba (a kacsák nem jöttek ennyire közel, de úszkálni láttunk egy csomót); este pedig a Black Cab-ből szereztünk vacsit (... mert nem volt itthon tiszta tányér, de ez lényegtelen apróság), és Portrait Artist-nézés közben előszedtem a porosodó vizfestékeket, hogy kicsit kiszínezzem a rajzokat- az utolsó hatszöget meghagytam biztonsági tartaléknak, ha véletlenül történne még bármi, oda mehet. 

2020. június 22., hétfő

Blogger kihívás 2.nap - Szuperképességek


Nem tudom, a Föld megmentéséhez mennyire lenne hasznos, de

- nagyon szeretnek a kutyák (egyszer volt már, hogy az utcán egy francia bulldog lefékezett, megvárta, amíg utolérem, és csak akkor volt hajlandó továbbmenni, amikor (gazdai engedéllyel) megsimiztem; az egyik korábbi munkahelyemen pedig a főnököm tacskója hozott ajándékba egy madártollat, és amikor letettem a székem mellé, szemrehányóan újra ideadta)
- megértem a glasgow-i akcentust, és amikor ott töltöttünk egy hetet, nagyon büszke voltam a pármondatos beszélgetésekre a pincérekkel és eladókkal, bár végig koncentrálnom kellett, hogy tudjam tartani a lépést a beszédtempójukkal
- kocsmakvízen felismertem, melyik együttes koncertje ez, nagyjából a harmadik pittyegésnél (úgy látszik, ez most ilyen youtube-centrikus lista lett :)
- meg tudom enni a 99%-os étcsokit (csak érdemes rá nem édességként gondolni, és akkor finom), és kóstoltam már a Manga Cowboy Kill Bill-csirkeszárnyát, de csak egyet bírtam legyűrni belőle, úgyhogy nem kerültem fel a dicsőségfalra

2020. június 21., vasárnap

Szembenéz



Valami, amit nagyon régóta halogatok:  a saját projekt feltöltése a kedvenc Skillshare-kurzusomhoz, a realisztikus portrérajzoláshoz, ami a folyamat utolsó pontja és hivatalos lezárása lenne - pedig végigcsináltam a képzést, és azóta is használom az ott tanultakat. A héten végre rá tudtam venni magam a redszeres gyakorlásra, látom a fejlődést, mégis... képtelen vagyok azt érezni az elkészült rajzokról, hogy egy objektív mérce szerint is rendben vannak, nem csak én vagyok elfogult vagy nézem őket túl régóta ahhoz, hogy észrevegyem, mennyi hiba van bennük. 

Tudom, hogy most még nem lehetnek tökéletesek, és nem is ez a cél, ezért is váltottam a pici, kevésbé félelmetes vázlatfüzetre, és próbálom kísérletezésnek vagy edzésnek felfogni a rajzokat, így nem aggódom túl annyira, hogy inkább bele se kezdek. Ettől függetlenül akárhányszor lefotózom a végeredményt, azt érzem, hogy torz, homályos, és egy óvodás is jobbat tudna rajzolni, ha kicsit megerőltetné magát...  még nem igazán sikerült eltörölni azt a belső hangot, ami eddig is akadályozott, és ami szerint esélyem sincs jól csinálni. 

Ettől függetlenül már nem húzodhat tovább: ma felkerülnek a képek, akár tökéletesek, akár nem, és keresek valami újat az oktatótól, amit elkezdhetek. Ők pedig itt az elmúlt egy hét arcai:





Soundtrack


Danielle MacInnes, Unsplash

Volt már olyan, hogy vasárnap reggel 7 előtt muszáj volt felkelnetek, mert egyszerűen annyira visz a lendület, és annyira el akartok kezdeni dolgokat, hogy képtelenek vagytok visszaaludni? Na, a ma reggelem ilyen volt (bár a betervezett frissen sült croissant+eper+mandulavaj-reggeli is része volt a motivációnak), és legalább részben a Fran Palermót hibáztatom azért, ha 10-re már nyűgös leszek, és azon fogok gondolkodni, megéri-e még visszafeküdni: úgy ébredtem, hogy ez ment a fejemben, ami mindenképp egy "mozdulj már!"-zene, és megnehezítette, hogy rábeszéljem magam a tovább alvásra. 

Mindig fura érzés azt hallani emberektől, hogy "tulajdonképpen nem hallgatnak zenét", mert tök jól megvannak nélküle, vagy "nem hiszem, hogy szeretnék már új zenéket megismerni" (velem egyidős 30-körüliektől). Én 10-ből 9-szer zenét hallgatok, ha megyek bárhová (egyedül ezért hiányzik a munkába járás), vagy ha futok, ha kell valami lendület egy kreatív projekthez vagy munkához, vagy ha csak szeretnék lazítani egy kicsit... legtöbbször akkor is jár egy dal a fejemben, ha éppen nem hallgatok aktívan semmit (ezekből lesznek az art journal-oldalak), és mindig jobb kedvem lesz tőle, ha bármilyen tevékenységnek van egy tökéletesen a pillanathoz illő háttérzenéje. 
Kevés dolog tud jobban feldobni, mint valaki új kedvencet felfedezni, belemerülni egy dalba vagy albumba, aztán visszatérni egy régi-ezerszer  hallgatotthoz, ahol minden hangsúlyt és minden dallamot kívülről tudok- talán csak az, ha kivételesen találok valakit, aki ugyanúgy tud lelkesedni ezért az egészért. 

Sajnos régebben sokkal zenébb közegben mozogtam- tizenévesen Rocksuli, gitár, együttes, rengeteg koncert év közben és fesztiválok minden nyáron, később gitártábor és az onnan megismert barátok, de mostanra elsodródtunk, és csak kivételes esetben futok össze olyannal, aki eléggé megszállott. Tesómmal szerencsére van egy jól meghatározott metszete a zenei ízlésünknek, szerinte is ugyanolyan fontos egy koncertet a lehető legközelebbről, ideális esetben az első sorból nézni (B. ezt sose értette. B. nem 156 cm magas.), szeretünk együtt fura alter-bulikat felfedezni, és bármikor rávehető egy Tesco Discóra, úgyhogy általában ő az, akit magammal rángatok ilyen helyekre, de vannak olyan együttesek, akiket imádok, és akik őt teljesen hidegen hagyják. 

Tegnap lett volna a Kasabian nagy visszatérő bulija a több, mint 1 éves szünet után, de persze ugyanúgy elmaradt, mint minden más... nem tudom, milyen lesz a nyár koncertek nélkül, vagy hogy mikortól lesz tényleg biztonságos rengeteg másik emberrel bezsúfolódni a Budapest Parkba vagy az A38-ra, de már nagyon várom, hogy eljöjjön az a pillanat, mert a sok dologból, amit el kellett engednem a vírus miatt, egyelőre ez hiányzik a legjobban. 

2020. június 20., szombat

Szolgálati közlemény


chuttersnap, Unsplash

Valahol jellemző, hogy pont csütörtökön, amikor eldöntöttem, hogy elkezdem ezt a blogger kihívás-dolgot, pörögtek fel nagyon az amúgy teljesen nyugis és belassult tempójú munkahelyemen az események, ezért csütörtök délután és pénteken egész nap őrült tempóban kódoltam, hogy legyen esélyünk befejezni a nagyjából irreális, de nem teljesen reménytelen határidőre a feladatot, délután pedig végre, egész hetes várakozás után sikerült kifogni pár órát, amikor nem szakad az eső, úgyhogy mentünk is ki a Kopaszi gátra fröccsözni egyet végre (és újra és újra legurulni az építkezés melletti meredek lejtőkön, amiket mintha direkt csak rolleres játszótérnek tettek volna oda). 

Hétvégén nem nagyon leszek gép előtt, de addig is, ha van kedvetek, kezdjétek el a kihívást (Adél már belevágott, és olyan jó volt olvasni:), ha erre a pár napra szükség van az előkészületekhez, akkor mehet jövő héten is, de hétfőn mindenképp jövök vissza, folytatom én is, és körülnézek, hogy ki hogy áll vele :) 

2020. június 18., csütörtök

Blogger kihívás - 1.nap





Még nagyon formálódik az egész, ez most inkább kísérlet, kőbe vésett szabályok nélkül- ha tetszenek a feladatok, csatlakozz be nyugodtan, akár minden nap, akár időben jobban beosztva, akár később nekikezdve, és nyugodtan jöhetnek a visszajelzések kommentben vagy a kérdőíven, hogy hogy csináljuk, min változtatnál. Szuper lenne, ha ebből kialakulhatna valami nagyobb, hosszabb távú blogger-együttműködés, ezért nagyon köszi, ha leírod, hogy neked hogy tetszene a legjobban, aztán majd a visszajelzésekből és a tapasztalatokból eldöntjük, hogy folytatjuk, ha elfogy ez a hét pont. 

Csak azért kezdem ma el az első poszttal, hogy ha valaki már szívesen belevágna, de bizonytalan, akkor legyen egy minta- inkább csináljuk, akkor is, ha nem tökéletesen, de kezdődjön el , aztán menet közben majd korrigálunk :)

Mai feladat: "1. Mutatkozz be képekben- csinálj egy kollázst (akár fotókból, akár rajzolva, 
akár bármilyen más technikával) azokról a dolgokról, amit a 
legfontosabb tudni rólad. "

Szóval, kollázs:


... bár az eredeti kiírást annyival módosítottam, hogy olyan random tényeket szedtem össze magamról, amiről volt kapcsolódó linómetszetem, de szerencsére ez egész sok mindent lefed :)
És mivel a képen láthatóan olvashatatlan a kézírásom, ezért szövegesen is az összegyűjtött infók:

1- az első kedvenc zeném a Linkin Park Meteorája volt
2- 8 éve költöztem Pestre, és nagyon szeretem, de ha bárhol élhetnék, az Skócia (Glasgow) lenne
3- a Don't Starve a kedvenc számítógépes játékom (nem vagyok nagy gamer)
4- a legnagyobb kreatív kihívásom: megtanulni arcot rajzolni
5- imádom a 85%-os étcsokit
6- a nyár a kedvenc időszakom
7- legjobb nyaralás: Montenegro, 2018

és egy kis kiegészítés a pontokhoz, ami már nem fért volna oda:
1- megszállott zenehallgató vagyok, és ez 13 éves korom körül kezdődött, amikor már nem az befolyásolt, hogy az osztályban éppen mi számít menőnek (... *technikailag* életem első saját vásárlású kazettája Aqua volt, igen, az, amin a Barbie girl is van... de csak a csoportnyomás miatt);
a Meteorát szó szerint rommá hallgattam (elszakadt a kazettaszalag, és szereznem kellett belőle egy másodikat), és azóta is inkább rock-alternatív vonalon mozgok, mostani kedvencek: Foo Fighters, Queens of the Stone Age, Kasabian, Last Shadow Puppets, Portugat the Man, Mini Mansions, Hozier (magyarok közül Middlemist Red, Fran Palermo, Platon Karataev)
2-  eredetileg debreceni vagyok, egy ideig túl nagy és koszos és ijesztő volt Pest, de most már biztos, hogy nem költöznék lényegesen kisebb városba, szeretem az energiáját és a lehetőségeket (Pest > Buda, bár szeretek oda átjárni dolgozni, de szinte végig ezen az oldalon laktam); viszont ha nem jött volna közbe a Brexit+Covid, akkor talán már úton lennénk Skócia felé
3- ez leginkább azért került bele, mert a beefalók jó arcok
4- nagyon szeretnék eljutni odáig, hogy élő modellről rajzolok portét, jó messze vagyok tőle, de sokkal közelebb, mint mondjuk 1 évvel ezelőtt (fotóról már egész tűrhetően megy)
5- nagyon sokáig nagyon szerettem mindent, csak csoki legyen, pár éve tértem át az egyre magasabb kakaótartalmú étcsokikra, most már akkor se nagyon tudnék mást megenni, ha amúgy az IR miatt lehetne
6- bár ideális esetben a nyár egy 2 hónapos fizetett szabival járna együtt (és nem olyan idővel, mint az elmúlt pár nap), de még ha be kell járni dolgozni, akkor is sokkal szabadabbnak és boldogabbnak érzem magam ilyenkor
7- életem első és eddig egyetlen tengerparti nyaralása

és bónusz három tény:
+1- a linómetszés az új kedvenc hobbim
+2 - valamiért a fejemben a kollázs összekapcsolódik a zsaroló-levél-stílusban-újságból-kivágott-betűkkel, úgyhogy innen se maradhattak ki
+3 - a Kami a kaméleon rövidítése, ami különböző formákban, de a netes nicknevem már ~10 éve

2020. június 17., szerda

Collective #2





Szóval valami ilyesmire gondoltam: egyelőre egyhétnyi ötletem volt, elég random témákban és megvalósítási módokkal. Ezek talán nem olyan bonyolultak, tartható velük a napi 1 poszt, de nincsenek kőbe vésett szabályok, ha valaki lassabban szeretne vele haladni, akkor nyugodtan :)

És jöhet a feedback, hogy ilyesmire gondoltatok-e, túl sok vagy kevés valamelyik témakör, van-e kedvetek hozzá, kiegészítsük-e valamivel, vagy van-e bármilyen pont, ami nem tiszta. 

Ha elkezded a kitöltést, írd meg a blogod linkjét ide kommentben, ha szeretnéd, nyugodtan vidd a képet is, és ha gondoljátok, a bejegyzésekbe bekerülhetne a többiek linkje is, akik szintén részt vesznek a kihívásban, hogy meg tudjuk nézni, ki hogy valósította meg a napi feladatokat :) 

Kiegészítés: 
- 5. Stock photo: online cikkekhez használt illusztrációk, itt összeszedték, hogy mik a legnagyobb klisék, amik felbukkannak, de ő is stock fotóként indult. Ha szeretnél nézelődni, az Unsplash-en és a Pixabay-en nagyon sok jogdíj nélkül használható kép van - találd meg a legfurábbat!
- 7. Röviden: a hat szavas történetekről itt vagy itt van egy kicsit több infó és példa is. 

Kiegészítés#2: 
Módosítottam valamennyit a lista végén (gondolom, senki nem dolgozott ennyire előre:)
- a 6.pontot lecseréltem egy kicsit közösségibb témájúra- jó lenne látni, hogy ki kit szeret olvasni, és jobban megismerni a bloggereket 
- a 7.-be pedig belevettem egy harmadik, nem annyira túlbonyolított opciót is

Résztvevők: 
Citrommagtánc

2020. június 16., kedd

Collective


Elevate, Unsplash

A mobilomon valamiért még a kettővel ezelőtti blogommal vagyok automatikusan bejelentkezve, és ha már arra jártam, körülnéztem egy kicsit, és eszembe jutott, mennyire szuper volt régebben Pillecukor-Szilvi VKP-kezdeményezése, ahol a csatlakozó bloggerek egy-egy témában írtak a megadott időpontban. 

Sajnos ez már régen megszűnt, de ha bárkinek lenne kedve valami hasonlót csinálni (közösen kitalált témák/feladatok körül írni mondjuk hetente-kéthetente egyszer, vagy akár ennek valamilyen továbbfejlesztett változata), szóljatok itt vagy a grapefruitandamagictrick@gmail.com-on, és szívesen összefogom a logisztikáját :)

Update: ha valakit érdekel a dolog, itt van egy kérdőív, ahol ötletelhetünk a részletekről: https://forms.gle/Qdh1yEdZqDM3N9PP8

2020. június 15., hétfő

Hófehérke


Jesse Gardner, Unsplash

Mostanában rendszeresen megkapom az online meetingeken, hogy milyen hangosak nálunk a madarak a kertben- tényleg azok, de már kezdjük megszokni (az előző albérlet lebetonozott udvaráról csak a parkoló autók hallatszottak be), és látszik, hogy túl sok időt töltünk itthon, mert lassan kezdenek háziállat-státuszba kerülni: pontosan tudom, hogy melyik fenyő tetejére imád rászállni az egyik feketerigó alternatív karácsonyfadísznek, hosszasan elemezzük, hogy a verébszerű-de-sárga-tollú jószág mi lehet pontosan, és aggódok, ha nem hallom a felháborodott szarkákat legalább napi kétszer, vagy ha valahogy bekeveredik egy varjú a felségterületükre. 
Most viszont konkrétan a nyitott ablakom melletti korlátra szállt kiabálni az egyik rigó, egészen addig, amíg nem néztem oda, akkor még szemrehányóan ideszólt valamit, és ment is tovább. Már tényleg csak idő kérdése, hogy valamelyik hajnalban arra ébredjünk, hogy az ágyunkon ugrálnak és reggelit követelnek... 

Kérdések



Ma reggel még gyorsan be tudtam fejezni EszterVirág új videóját, és nagyon elkapott az egész "mentális életmódváltás" témakör- mostanában ha nem is azt a kiégésközeli állapotot érzem, amiben a videóban volt szó, de nagyon beleragadtam a hétköznapokba, ugyanazokat a köröket futva, és nem igazán haladva a nagyobb céljaimmal (vagy egyáltalán bármivel). 

Amikor még HR-esként dolgoztam pár évvel ezelőtt, eljött az a pont, amikor olyan volt, mintha az Univerzum személyes kihívásnak tekintette volna, hogy olyan abszurd-kiakasztó "nem létezik, hogy emberek ilyen hülyék legyenek"-helyzeteket dobjon minden egyes nap, amivel kénytelen vagyok megszegni a magamnak tett ígéretet, hogy nyuodt és kiegyensúlyozott maradok, bármi történjen. Kezdett elegem lenni az emberekből úgy általában, nem éreztem, hogy jó vagyok abban, amit csinálok, egyre több okot találtam a (jogos, de akkor is romboló) felháborodásra, nem ismerték el az erőfeszítéseimet, olyan volt, mintha egy olyan csapdába estem volna, amiből egyre kevesebb erőm van kimászni. 
Amikor annyira elegem lett, hogy felmondtam, újra kaptam levegőt, és bár nagyon kemény lecke volt teljesen kezdő szintről elverekedni magam addig, hogy főmunkaidőben a kódolással foglalkozhassak, még egyszer se éreztem, hogy szeretnék visszamenni; a legfelszabadítóbb (és legfélelmetesebb) dolog volt, amit valaha megléptem. Ettől függetlenül, amikor elmúlt a sokk és újdonság, azért látszott már, hogy egy csomó olyan alapprobléma van, amit egy ekkora váltás se tüntet el. 

Tegnap B.-vel épp hetet terveztünk, amikor felmerült az egyik célként, hogy azt szeretné, ha nem folynának el a napjai. Ő egy konkrét megoldást talált ki erre, azt én dobtam be, hogy mit szólna, ha naplózná, hogy az adott nap éppen milyen volt ezen a héten, elfolyt-e vagy nem, és miért. El fogom tőle lopni a kérdést, és összeszedtem még pár másikat, ami talán közelebb hozhatna ahhoz, hogy olyanok lehessenek a napjaim, amiket tényleg szeretnék:
- mikor érzem azt, hogy haladok az életemmel?
- mikor érzem azt, hogy nem sül ki az agyam nap végére?
- hogy tudok úgy alkotni, hogy az feltöltsön, és ne lefárasszon?
- hogy tudok úgy pihenni, hogy tényleg töltődjek tőle, ne csak valami könnyen elérhető pótcselekvés legyen?
- mikor érzem azt, hogy odafigyeltem magamra, és tiszteletben tartom a saját határaimat?
- mikor érzem azt, hogy önmagam lehetek?
- mik azok az apróságok, amik az egész napomat feldobják? (akár a mindfulness-megfigyelő, akár az aktív-alkotó kategóriában)
- mik azok a felesleges körök, amiket fejben újra és újra lefutok?

2020. június 14., vasárnap

Used to be


Alice Donovan Rouse, Unsplash

Én voltam az a lány, aki legszívesebben még huszonévesen is sütit reggelizett, ha csak megtehette (+tejeskávét, két cukorral), évente egyszer pedig szülinapi tortát (bárki bármit mond, a torták másnap reggel a legfinomabbak), szeme se rebbent, ha el kellett tünteni egy óriás Milkát (főleg ha karamellás volt), napi egy tábla csoki volt a minimum fogyasztása, és soha semmire nem mondta, hogy túl édes (amikor először hallottam a cukorterhelés tömény cukoroldatáról szörnyülködni embereket, biztos voltam benne, hogy én aztán simán bírnám...)

Eltelt pár év, elkezdtek jobban látszani a pluszkilók, szóval én is elkezdtem jobban odafigyelni, de azért még mindig bármikor jöhetett egy extra cukros belga goffri, csokiszósszal és tejszínhabbal, egy Chez Dodo-macaron, vagy egy sütitúra anyával, végigkóstolva Pest legjobb cukrászdáit. Része volt a személyiségemnek, hogy mennyire szeretem az édességeket, és hiába kezdtem odafigyelni arra, mit eszek, képtelen voltam elengedni őket. 

Teljesen véletlenül, kapcsolódó tünetek nélkül derült ki az inzulinrezisztenciám két éve, és egy kicsit megzuhantam tőle, de nem kellett gyógyszert szednem, csak *kicsit odafigyelni*. Egy éve másik endokrinológushoz kerültem (az eredeti orvoshoz nem volt több időpont, nem csak a belátható időn belül, hanem egyáltalán, örökre elfogyott), aki azt mondta, hogy nem javultak az értékek, el kell kezdenem gyógyszert szedni, akármennyire is próbáltam megúszni. És ez volt az a pont, ahol már kénytelen voltam egy vonalat húzni magamban - nincs több "de hát nyaralok"-fagyi, nincs több "épp rossz kedvem van, ez most belefér"-süti, nincs több "minden munkatársam Magnumot eszik, miért maradnék ki", nincs több cukor és kész. 

Egész jó lettem az alternatív utak megtalálásában (szerencsére Pesten azért egyre több a jó cukormentes cukrászda), de ami tényleg meglepő, hogy a konkrét határvonal miatt mennyire könnyű volt elengedni a korábban napi szinten evett édességeket, és megszabadulni attól a kontrollálatlan sóvárgástól is, amit addig semmi nem tudott igazán elmulasztani. Megszerettem a fanyarabb gyümölcsöket, a 85%-os étcsokit és a kávét feketén, és egy csomó más olyan ízt, ami egyébként rejtve maradt volna a cukor mögött. Nem mondom, hogy néha nem kap el az irigykedés, vagy szeretném csak egy hétvégére felfüggeszteni ezt az egészet, de gyanús, hogy ha elkezdenék lazítani a szabályokon, kártyavárként borulna minden elért eredmény. 

Distorted



A hét, amikor pont ugyanúgy csinálom a szombatot, mint az eggyel korábbit, mégis kicsit el van csúszva a múltkori tökéleteshez képest; amikor lerángatom magam futni, de a minimum három helyett két kör után feladom; amikor megtervezzük a tökéletes reggelit, fel is kelünk hozzá, de aztán öt percünk van enni, és rohanni is kell haza (de legalább Valahol Máshol Reggeliztünk, ez is egy aprócska mérföldkő vissza a normális felé); amikor a Pad Thai-ban kapok meglepi kesudiót a tészámba, de teljesen más a szósz, mint amit kértem; amikor elkap minket az eső rollerrel, de nagyjából el tudunk menekülni előle, és a rakpart még üresebb, mint általában, de túl gyorsan véget ér az út a Bálnáig; amikor hiába szeretném, nem akarnak összejönni olyan pillanatok, amikor éppen minden rendben van. 

Újrakezdtem a linót, az art journalt és a portrérajzolást is, de most még egyikben se találom a ritmust, csak tapogatózok, hogy merre kellene menni, mit tartsak meg, és mitől távolodjak el egy kicsit. Elkezdtem hallgatni az új Platon Karataev-albumot, és néha pont az, amire szükségem van, néha zavar, hogy mennyire beleragadnak a fejembe az Atoms sorai. 



2020. június 10., szerda

Ami hiányozni fog

... ha majd vissza kell menni az irodába (ha egyáltalán vissza kell majd): 



... az az, hogy nem így fog kinézni az íróasztalom egy random munkanapon (egész délelőtt meetingek voltak, a többségük kamerával, akkor csak vágyakozva pislogtam oldalra a félkész linóra). 

Egy ideje már nem hordok Converse-t, de a tavaly decemberi költözésig őrizgettem azt a kettőt, ami végigkísérte a gimi végét és az egyemet (ez az egyik, a másikhoz még nem találtam meg a megfelelő keresőkifejezést, barna volt zöldes növénymintákkal és imádtam mindkettőt), túléltek hóesést és fesztiválos sártengert, Pestre költözést és a multis-magassarkús korszakomat is. 

2020. június 9., kedd

Én még sohasem



Még sosem blogoltam telefonról, a Bazilikára néző kávézóteraszról, úgyhogy most muszáj volt kipróbálnom, akkor is, ha nem ez lesz a legösszeszedettebb blogbejegyzésem valaha...
Asszem, még fel se ébredtem rendesen, nagyon szürreális volt reggel úgy elindulni otthonról, hogy időre kell odaérni valahova (technikailag nekem nem, én csak azért vagyok itt, hogy B.-nek ne egy 15 kilós rollerrel a hóna alatt kelljen besétálnia az orvoshoz), azt hiszem, mégse akarok visszamenni az irodába.



Fura itt ülni, pont rálátok arra az épületre, ahol majdnem megkaptam életem első it-s állását 3 éve (szuper szimpatikus pici cég, jó hangulatú interjú a szakmai bénázásom ellenére is, rajtam kívül egyvalaki volt még versenyben a végén, csak nagyon kezdőnek éreztem magam ide, a másik helyen ismertebb és it-s körökben menő céghez nagyobb csapatba kerestek kevésbé rutinos fejlesztőt, ezért azt fogadtam el).

Nehéz nem arra gondolni, mi lenne más, ha akkor másképp döntök- van egy pár ilyen útelágazásom, a legtöbb "mi lett volna, ha..." munkahelyekhez kapcsolódik, de a 10+ éve tartó párkapcsolatom is elcsúszhatott volna már az első találkozás előtt annyin, hogy nem várnak rám a mínusz sok fokos decemberi délutánon, hanem elindulnak nélkülem, ahogy B. szerette volna...

Akkor biztos más ember lennék, máshol és mással élnék, de azért a HR-IT váltás is elég meghatározó a mostani életem szempontjából, és simán lehet, hogy nem működött volna a munkahelyem nélkül. Nem tudom, de csak egy délelőttre úgy belenéznék Párhuzamos Kami napjába...simán lehet, hogy csak túl nagy jelentőséget tulajdonítok egy munkahelynek, és minden kb ugyanígy nézne ki akkor is, de azért szeretném látni. 

2020. június 8., hétfő

Perfection



A tökéletes hétvégi nap összetevői:

- frissen sült Pékműhely-croissant eperrel reggelire (a mirelit croissant megmentette az egyébként kicsit monotonná váló karantén-reggeliket)
- pár kör futás úgy, hogy már érzem, kezdek visszarázódni
- rollerrel száguldani a lezárt rakparton a kora délutáni napsütésben
- piknik a fűben, plusz egy whippet, aki udvariasan, de határozottan odahozza a labdáját, mert közelebb vagyunk, és hamarabb el tudjuk dobni, mint a gazdái (nagyon szeretnénk egy saját whippetet)
- B.-vel egy pléden eldőlve nézni a lombokat, és nem gondolni semmi különösebbre (extra ritkán van ilyen, de az edzés+utána természet kombináció egész jól bevált)
- online után valódi-fémdobozos Sushi Go (kocsmakvíz helyett mostanában a BoardgameArenán társasozunk, és ott függtem rá, egyszerű, de érdekes, nagyon cuki grafikával, és meglepően jó vagyok benne)
- hazaút után fáradtan összebújni a kanapén (van az a fajta fáradtság, amit csak a legjobb fajta szabad levegőn töltött nyári nap tud előhozni)

2020. június 6., szombat

Sokszoros

Korábban semmilyen kreatívkodásban nem sikerült még áttörnöm az offline-digitális határvonalat, a legeslegelső alkalom akkor volt, amikor egy Drawing Wiff Waffles-videó alatt együttrajzolgatás helyett összeállt a frissen eldöntött-beregisztrált blognévből a nyulas logó. 


Annyira tetszett így a füzetben, hogy még lendületből rákerestem, mennyire bonyolult valami fekete-fehér ceruzarajzot átalakítani egy képfájllá- nem tűnt vészesnek, és másfél napra el is nyelt a GIMP (ami a Photoshopnál is használhatatlanabbnak tűnt nagyon sokáig, de mostanában kezdek rájönni, hogy minden program kevésbé szörnyű, mint amilyennek látszik, ha ténylegesen veszem a fáradságot, és megnézem, hogy is működik...), ennek a végeredménye a mostani blog-fejléc. 

Egy minta-tervező kurzus miatt kanyarodtam vissza a témához - alapvetően az a cél, hogy mintás textilt tudjak majd csinálni a linóból kimetszett alakzatokkal (és ha végre megtanulok varrni, akkor ruhákat az anyagból), de vissza kellett lépnem párat, amikor rájöttem, hogy fogalmam sincs, hogy kell mintázatokat összerakni a véletlenszerűn kívül. Ugyan nincs Adobe Illustrator-om, ami a kurzushoz kellene,de most lepett meg másodjára a GIMP, mert nagyon könnyen lehet benne mintákat készíteni a már korábban átalakított rajzokból is (még ha nem is módosítható annyi ponton, mint ideális lenne, de lehet, hogy még ahhoz is találok infókat). Mindenesetre egy nyúl helyett most már egy egész kupacnyi van: 


... és a kakaóbab-csoki rajzokhoz is összeraktam egy mintatervet, ami akár már textilen is működhet:


Ahhoz képest, hogy továbbra se tudok rajzolni, nagyon tetszik mindkettő, a mintás kurzus végéig biztos, hogy fogok még próbálkozni a digitális verziókkal is, ha más nem is, de egy-két használható számítógép-háttér még születhet belőle. 

2020. június 3., szerda

Valami rövidebb


NeONBRAND, Unsplash

Aggodalomra ad okot, hogy már több, mint három éve dolgozok fejlesztőként, és még mindig minden egyes közösen kódolós meeting előtt meg vagyok győződve róla, hogy most fog kiderülni, hogy fogalmam sincs az egészről. Eddig még megúsztam. Ma megint. És a mínusz tízes szintű motivációm is feljebb kúszott a pozitív tartományba (bár valószínűleg jobb lenne, ha blogírás helyett végre folytatnám a munkát, amíg még kitart a lendület...)